Jak nám snění pomáhá obstát

Lidé, kteří si ve svém životě neudělali již dříve prostor pro sny, prožívají v naší aktuálně uzavřené společnosti snovou bouři. Nejsou zvyklí sny sdílet ani s nimi pracovat, a tak často vykřikují: „Proč mám tenhle divný sen?“ Jsem celoživotní snící a zasvětil jsem velkou část svého života tomu, abych ostatní učil snít, a proto mi dovolte, abych vám nabídl několik obecných postřehů:

 1. Sny nám vždy říkají více, než už víme. Nepropásněte žádný sen nebo ho neoznačujte za „divný“ nebo nepodstatný, dokud jste si ho nezaznamenali a pečlivě jste neprozkoumali, o co se v něm jedná.
 2. „Zvláštnost“ může být ve snech speciálním efektem, který vaši snoví producenti zapojili, aby zviditelnili něco, co potřebujete pochopit či se podle toho zachovat. Je to něco jako potřeba sociálního odstupu a sebekontrola.
 3. Snění může být cestováním, konáte při něm návštěvy, jindy zase návštěvy přichází k vám. V běžném životě může být váš společenský život velmi omezený, ale ve svých snech můžete být společenští, jak jen se vám zlíbí. Můžete zajít na farmářský trh nebo zajet na místo, které máte rádi a po kterém se vám už stýská. Jednou se mi zdálo, že jsem na Arubě, ležím pod slaměným slunečníkem na pláži s bílým pískem a na rtech mám příchuť mořské soli a limetkového daiquiri. Když jsem se vrátil do svého těla, které bylo nuceno v té době zůstávat doma, nebyl jsem skleslý. Užíval jsem si plnými doušky následný efekt malé dovolené, kdy jsem nemusel platit za letenku ani čekat na zavazadla.
 4. Máte intuitivní radar, který ve snech plně ožívá. Vidíte věci, které se dějí s časovým a s prostorovým odstupem. Prověřujete možnou budoucnost. Vidíte nechtěné události v možné budoucnosti, kterým se můžete vyhnout, jestliže si ujasníte informace ze snu a uděláte, co je třeba. Vidíte scénáře své budoucnosti, po které toužíte – váš dům snů, partnera snů, vaši práci snů – to, co můžete realizovat, když budete následovat mapu cesty, kterou vám dal váš sen.
 5. Ve snech můžete jít do nočního kina, kde se hrají celovečerní filmy, které byly vytvořeny přímo pro vás. Nemusíte se omezovat tím, že byste jenom seděli v publiku. Můžete projít skrze plátno a stát se tak scénáristou, režisérem a hlavní hvězdou filmů vašeho vlastního života.
 6. Ve snech můžete mluvit s mrtvými. Na kontaktu se zemřelými, zvláště ve snech, není nic „divného“ nebo nepřirozeného. Potkáváme je, protože jsou pořád někde kolem nás, nebo proto, že nás přišli navštívit, nebo proto, že se během našich snových cest dostáváme na místa, kde žijí. Někdy pro nás mají nějaké vedení. Jindy zase potřebují naši pomoc, protože se zasekli někde mezi světy nebo protože jsou zmatení. Možná, že byli vrženi do života po životě bez příprav a bez rituálů, které by jim pomohly odejít. Když je nyní kolem nás tolik smrti, je velmi dobrý čas se spolu se zemřelými učit, že vědomí přežívá smrt těla a že život pokračuje v nějakém dalším světě.
 7. Když sníte, máte přístup k moudřejším zdrojům, než jsou ty, které jsou přístupné vaší každodenní mysli. Můžete se potkat s bohem nebo s bohyní, můžete mluvit s vašimi předky nebo s vaším vyšším Já. Vaše sny jsou hlasem vědomí, opravují váš směr, ukazují vám, jak se vaše stávající akce a postoje jeví reálnému Já, které vás sleduje. Sny jsou pro vaše spirituální průvodce cestou, jak překonat cynického a omezeného skeptika, který žije v levé části vašeho mozku, a povolat vás zpátky do vašeho většího příběhu.
 8. Vaše sny jsou továrnou na obrazy, které vám pomáhají, abyste byli zdraví nebo abyste se uzdravili. Vaše tělo věří obrazům. Když najdete ty správné obrazy, naprogramujete tím neuvěřitelnou farmaceutickou továrnu, která je součástí vašeho těla. Ona vytvoří ty správné látky, které podpoří váš imunitní systém.
 9. Abyste mohli snít, nemusíte jít spát. Nejsilnější sny se mohou objevit v zóně na pomezí mezi spánkem a sněním. Můžete cestovat, stejně jako naši předkové šamani, být probuzenými. Z vašich očí spadnou klapky a vy uvidíte, že svět kolem vás je lesem živoucích symbolů, které na vás hledí.
 10. Aktivní snění je cestou opravdového kouzlení. V mém slovníku je opravdové kouzlo to, co se stane, když si přineseme do tohoto světa dary ze světa jiného. To se děje, pokud si pamatujeme svoje sny a jednáme tak, abychom zhmotnili jejich energii a vedení ve svém každodenním životě. A také je důležité, když si uvědomíme skutečnost, že snění není nezbytně o tom, co se děje ve spánku. Snění je o probuzení se do hlubší reality a ke hlubším zdrojům a k hlubším významům našich životů.

Abyste se stali ve snění dobrými, tak stejně jako u čehokoli jiného potřebujete praxi, praxi a praxi. Tři věci, se kterými můžete začít:

 • Veďte si deník. Ke každému novému záznamu do deníku připojte datum a nějak ho nazvěte. Váš deník snů se stane tou nejdůležitější knihou o snech, kterou jste kdy četli. Bude to vaše osobní encyklopedie symbolů, zaznamenáte si do ní data pro „nadpřirozené“ úkazy, jako jsou jasnozřivost a předvídání. Bude místem, kde povedete rozhovory s vaším Já a s vašimi vnitřními učiteli. Bude to trénink pro vašeho vnitřního spisovatele a tvůrce.
 • Naučte se základní techniky aktivního snění, mé originální syntézy práce se sny a šamanismem. Patří sem Devět klíčů ke tvým snům, které jsou vysvětleny v mé knize Vědomé snění. Také sem patří nácvik techniky, která se jmenuje návrat do snu. Dále se učte nechat se vést synchronicitou, což je způsob, jak snící funguje 24 hodin sedm dní v týdnu. Zde najdete krátký průvodce k příslušným knihám. Možná budete chtít zkusit mé online videokurzy pro The Shift Network.
 • Naučte se techniku bleskové práce se sny. Tato technika je rychlá a zábavná. S její pomocí můžeme s někým blízkým sdílet svůj sen nebo osobní příběh. Učí nás, jak si navzájem poskytnout užitečnou zpětnou vazbu, ovšem nepředpokládá se, že bychom si navzájem říkali, co naše sny nebo životy znamenají. Také si můžeme navzájem pomoci určit, co by bylo vhodné udělat, abychom zhmotnili ve svém životě vedení a energii ze sdíleného příběhu.

Poznejte lépe své sny a možná zjistíte, že pokud je stále chcete nazývat „divnými“, budete to slovo používat v jiném jeho významu. I když pouze málo z nás si vzpomene na jeho původ, weird je odvozeno od Wyrd, což znamená způsob, jak rozumíme tomu, že věci všech světů jsou spojené a navzájem skloubené. Ve Skotsku, v zemi předků mého otce, znamenalo „to be weirless“ (= být bez spojení s jinými světy) být smolař a nešťastník.

Foto Robert Moss: Pod slunečníkem na pláži Manchebo, Aruba

Z anglického originálu How dreaming gets us through, Robert Moss, 17. 4. 2020, přeložila Kateřina Kučerová, jazyková spolupráce Alena Benešová, © 2021. Všechna práva vyhrazena.

Napsat komentář