Šest her, které můžete hrát se svým deníkem

Když si píšete deník, dáváte si schůzky se svým Já. Dávám zde velké písmeno, protože mluvím o něčem větším, o něčem, co přesahuje naši každodenní mysl, která je často náchylná k vyrušení, zmatená z různých programů a úkolů, podřizující se stereotypům a nárokům ostatních.

Schůzka s vaším Já by pro vás měla být zábavou. Uvádím zde šest každodenních her, které můžete se svým deníkem hrát.

Vypište se z toho

Ať vás cokoli trápí, otravuje nebo blokuje, pište o tom. Tím, že to dostanete ven, dojde k okamžité úlevě. Pokud je váš deník striktně soukromý (což je mimochodem nezbytné), potom to, co napíšete na jeho stránky, může být vaší každodenní zpovědí, která může přinést očistu a uvolnění. Je legrační, jak potom, co začnete zaznamenávat svá trápení, vstoupí do hry něco dalšího, co vás začne pozvedávat, místo aby vás to sráželo a dokáže to opravdu obnovit váš smysl pro humor.

Když vidíte věci takové, jaké jsou, a vyjádříte to, už je tím začínáte měnit. Pohybujte dál svou rukou a můžete tak vyjádřit sílu, jak přejmenovat a znovu se podívat na příznaky, výzvy a těžké situace tak, aby přinášely řešení a léčení.

Zachyťte svoje sny

Kdykoli si zapamatujete sen, zaznamenejte si ho. Napište si k němu datum a pojmenujte ho. Tím, že ho pojmenujete, uvědomíte si, že obsahuje příběh, který má být vyřčen, a vy jste nyní v procesu, v němž se stáváte vypravěčem příběhů.

Také si zapište své pocity týkající se snu; první pocity po probuzení jsou tím nejlepším vedením k porozumění tomu, co vám sen říká.

Vytvořte si knihu symbolů/klíčů, vodítek

Svět k nám promlouvá skrze shody náhod, šťastná setkání a náhle se objevující symboly, které nám pomáhají rozpoznat skrytou logiku událostí. Jakmile začneme být pozorní, zjistíme, že synchronicita je úžasným zdrojem vedení. Zapisujte si do svého deníku cokoli nezvyklého nebo nečekaného, čeho jste si během dne všimli. Doporučení: Každý den si do svého deníku zaznamenejte, co se objevilo na první poznávací značce auta, které jste si všimli (v USA jsou pod poznávací značkou také slovní vzkazy majitelů aut, pozn. překl.).

Sbírejte povzbuzující vzkazy

Ne, neřekl jsem, sbírejte vzkazy! Jedna z věcí, kterých si cením ve svých vlastních denících a v denících zesnulých slavných lidí, je sbírka zajímavých a inspirujících citátů. Taková sbírka citátů se rozrůstá, jakmile si osvojíme zvyk zaznamenávání citátů, které zaujmou naši pozornost.

Samozřejmě, že ty nejlepší citáty jsou ty, které vymyslíte vy sami. Vytvořil jsem si praxi osobní „nálepky na auto“ (bumper sticker, vzkaz na dopravní značce v USA, pozn. překl.). Je na konci každého záznamu snu. Může být tím, co Mark Twain nazval podstatou a senzací. Další citáty vybublávají ze života během dne či noci. Mezi nové citáty patří například:

Smysl pro naše vlastní životy si musíme si vytvořit.

Nejvíce živý jsi v přítomnosti vlastní smrti.

Každý den máš prázdniny, když děláš, co miluješ.

Vytvořte si svůj vlastní slovník symbolů

Váš deník se stane tím nejlepším slovníkem symbolů, který jste kdy četli. Lidé často sní o hadech nebo o tom, že je někdo pronásleduje. To je součástí naší společné lidskosti a našeho spojení s tím, pro co Jung zavedl termín objektivní psyché. Ale had ve vašich snech nemusí být nutně stejný had jako v mých snech. A co pronásleduje vás v říši snů, může být velmi odlišné od toho, co tam honí mě.

Když si zaznamenáváme sny a symboly, které se nám ukazují ve světě, všimneme si, že symboly, které se nám zjevují, nás vedou za hranice známého a že nejsou nehybné, ale pořád se vyvíjejí. To divoké zvíře, které vás vyděsilo v jednom snu, se může stát vaším spojencem, když se odvážíte ho poznat ve snu pozdějším. Nebo to, co vypadalo jako návraty do období vašeho dětství, se promění a objeví se více vrstev, než si pamatujete, a tím se vám otevírá vědomí rozšiřujících se možností života.

Pište, až se z vás stane spisovatel

Posaďte se každý den se svým deníkem a nechte svou ruku, ať se pohybuje. Ještě dříve, než o tom začnete přemýšlet, zjistíte, že jste spisovatel. Zda to svět o vás ví nebo zda své texty se světem sdílíte, je druhotné. Píšete pro sebe sama, beze strachu z následků. Procvičujete své psací svaly a posléze se ukáže, že tím posilujete celý systém.

Pište do svého deníku denně a časem zjistíte, že je to ta nejdůležitější kniha, kterou kdy budete číst. Ujistěte se, že tato kniha je tajná. Nikdo by si jí neměl číst bez vašeho výslovného svolení. Až budete mít svou tajnou knihu, objevíte mnohé a mnohé objeví vás. Budete moci hrát hry probíhající na hlubších rovinách. Zjistíte, že jste ze zkrotlých a usedlých oblastí každodenní mysli vyšli do divočejších oblastí fantazie, kde vás může objevit Velký příběh vašeho života.

Pokud vás zajímá umění tvůrčího deníku a hraní hlubších her, prosím přečtěte si více v kapitole 4, „Pište knihy noci a dne“, v mé knize Aktivní snění.

Z anglického originálu Six games to play with your journal, Robert Moss, 5. 12. 2021, přeložila Kateřina Kučerová, jazyková spolupráce Alena Benešová, ©  2021.

Napsat komentář